czwartek, 21 maja 2009

Bonsai dla początkujących

Bonsai dla początkujących
autorem artykułu jest Poczta Kwiatowa


W rzeczywistości nie wiemy kto pierwszy wpadł na pomysł hodowania drzewek o wielkości roślin pokojowych. Z pewnością sztuka ta wywodzi się z Chin, choć dziś kojarzona jest przede wszystkim z kulturą japońską, do której trafiła wraz z buddyjskimi mnichami. Początkowo była elitarną rozrywką arystokratów i wymagała znacznie więcej niż tylko zgłębienia tajników uprawy. Kształtowanie [url2=www.pocztakwiatowa.pl]bonsai[/url2] wiązało się ze specyficzną, wschodnią filozofią, która wysoko ceni takie cnoty jak cierpliwość, wytrwałość, pokora wobec praw natury. Cechy te niezbędne są przy żmudnej pielęgnacji drzewka; tradycyjnie trwała ona przez dziesiątki lat, a najpiękniejsze egzemplarze, przekazywane z pokolenia na pokolenie, wzbogacały rodzinny majątek. Z czasem kształtowaniem miniaturowych drzewek zajęli się też inni. Jak większość rozrywek arystokratycznych, także ta zyskała popularność wśród innych warstw społecznych. W XIX wieku, kiedy kultura Wschodu zaczęła fascynować Europejczyków, również oni zachwycili się roślinnymi dziełami sztuki..


Powszechnie panuje przekonanie, że bonsai to specjalnie wyhodowane gatunki karłowatych drzewek. W rzeczywistości jednak sztuka ta polega na takim kształtowaniu sadzonki zwykłego drzewa, by pozostała miniaturą odzwierciedlającą wygląd oryginału. Efekt taki można uzyskać z niemal każdej rośliny o drewniejących pędach.

Liczy się styl!
W sztuce bonsai, jak w wielu dziedzinach życia, mamy do czynienia z rozmaitymi stylami i trendami. Choć pojawiają się nowe mody i kolejne gatunki drzewek zyskują popularność, wciąż kształtuje się je wedle zasad istniejących od stuleci. Najpopularniejsze style to:

Chokkan – wyprostowany regularny
Drzewko ma prosty, zwężający się ku górze pień i regularną, trójkątną koronę.

Moyogi – wyprostowany nieregularny
Pień ma liczne załamania, a czubek korony powinien znajdować się w prostej linii nad jego podstawą. [url2=www.pocztakwiatowa.pl]Kompozycja[/url2] jest przestrzenna i bardzo plastyczna – z każdej strony wygląda efektownie. Wygięcia pnia powinny być wyraźnie widoczne.

Kengai - kaskadowy
Cechą charakterystyczną rośliny ukształtowanej w tym stylu jest korona spływająca swobodnie poza brzeg naczynia. Pień załamany jest nisko i skręca równolegle do podłoża.

Fukinagashi – ukształtowany wiatrem
Styl ten wzorowany jest na kształtach drzew wystawionych na działanie silnego wiatru. Roślina wyraźnie przechyla się w jedną stronę, część konarów ułożona jest równolegle do podłoża.

Wyzwaniem dla bardziej zaawansowanych miłośników małych [url2=www.pocztakwiatowa.pl]drzewek[/url2] są kompozycje tworzone z kilku roślin. Dominuje tutaj styl krajobrazowy. Aranżację z drzewek uzupełnia się fragmentami skał, kamieni, mchu. Efekt? Miniaturowa makieta naturalnego krajobrazu. Ten styl pozostawia dużo swobody i pozwala puścić wodze fantazji.


--
www.pocztakwiatowa.pl

Niniejszy artykuł może być kopiowany i przedrukowywany wyłącznie w niezmienionej postaci - dotyczy to także wszystkich linków w tekście.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: